5 powodów, dla których należy analizować skład gleby

Czy wiesz, że 60% plonów zależy od żyzności gleby? Gleba jest cennym zasobem, którym należy gospodarować ostrożnie. Jako rolnik możesz to zrobić regularnie przeprowadzając testy gleby. Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego jest to tak ważne? AgroCares daje Ci 5 powodów, dla których powinieneś analizować skład gleby.

analiza gleby

1. Zdobycie wiedzy na temat stanu gleby i sposobów jego poprawy

Zdrowa i żyzna gleba, umożliwia zrównoważony rozwój upraw. Aby poprawić żyzność gleby, należy wykonać jej analizę. Można do tego wykorzystać skaner. Stan gleby zależy od jej chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości. Na pierwszy rzut oka widzimy rodzaj, kolor i strukturę gleby. Nie można jednak dostrzec jej składu chemicznego. To jest właśnie to, co należy zbadać i dlatego pobieranie próbek gleby jest niezbędne. Badania gleby służą do określenia zawartości składników odżywczych i poziomu jej pH. Na podstawie tych informacji można określić  rodzaj i ilość nawozu, który należy zastosować w celu poprawy żyzności.

 

2. Pierwszy krok w zarządzaniu żyznością gleby

Dzięki odpowiedniej strategii zarządzania żyznością gleby, rolnicy mogą zmaksymalizować efektywność wykorzystania składników odżywczych i wody oraz poprawić wydajność rolnictwa. Testowanie gleby jest pierwszym krokiem w kierunku właściwego zarządzania żyznością gleby. Badania gleby dostarczają cennych informacji i pomagają poprawić stan zdrowia gleby.

 

3. Minimalizacja wydatków na nawozy

Zredukujesz koszty, jeśli poznasz zasobność gleby w składniki pokarmowe i odpowiednio dostosujesz nawożenie. Ponadto, nawozy nieorganiczne oraz składniki odżywcze – takie jak fosfor i potas – są ograniczonymi zasobami. Ich ceny rosną z biegiem lat, a ponieważ tendencja ta ma się utrzymać, sensowne jest, aby dostosować się teraz do nieuniknionych zmian.

 

logo- skaner do gleby

4. Unikanie nadmiernego nawożenia

Stosowanie nawozu bez znajomości rzeczywistych potrzeb żywieniowych gleby może prowadzić do nadmiernego nawożenia. Testując glebę i otrzymując zalecenia dotyczące nawożenia, można uniknąć stosowania nadmiernej ilości nawozu, która może powodować problemy z uprawą. Jest to lepsze dla Twoich upraw i środowiska. Nieodpowiednie nawożenie może również prowadzić do wypłukiwania składników odżywczych, zanieczyszczenia wody i nieodwracalnych szkód w otaczającym życiu wodnym.

 

5. Unikanie degradacji gleby

Degradacja gleby jest zagrożeniem dla każdego rolnika. Szacuje się, że każdego roku z powodu erozji, która jest wynikiem niezrównoważonego gospodarowania glebą, traci się 24 miliardy ton żyznej gleby. Prawidłowe gospodarowanie glebą jest gwarantowane przez testy gleby, a następnie zastosowanie odpowiednich nawozów we właściwym momencie. Oprócz unikania ryzyka degradacji gleby, jest to bardziej efektywna i interesująca finansowo praktyka. Ponadto rekultywacja gleby jest trudnym, kosztownym i czasochłonnym procesem.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skanera?

Skontaktuj się z nami już dziś!