5 powodów, dla których należy analizować skład gleby
Czy wiesz, że 60% plonów zależy od żyzności gleby? Gleba jest cennym zasobem, którym należy gospodarować ostrożnie. Jako rolnik możesz to zrobić regularnie przeprowadzając testy gleby. Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego jest to tak ważne? AgroCares daje Ci 5 powodów, dla których powinieneś analizować skład gleby.
1. Zdobycie wiedzy na temat stanu gleby i sposobów jego poprawy
Zdrowa i żyzna gleba, umożliwia zrównoważony rozwój upraw. Aby poprawić żyzność gleby, należy wykonać jej analizę. Można do tego wykorzystać skaner. Stan gleby zależy od jej chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości. Na pierwszy rzut oka widzimy rodzaj, kolor i strukturę gleby. Nie można jednak dostrzec jej składu chemicznego. To jest właśnie to, co należy zbadać i dlatego pobieranie próbek gleby jest niezbędne. Badania gleby służą do określenia zawartości składników odżywczych i poziomu jej pH. Na podstawie tych informacji można określić rodzaj i ilość nawozu, który należy zastosować w celu poprawy żyzności.
2. Pierwszy krok w zarządzaniu żyznością gleby
Dzięki odpowiedniej strategii zarządzania żyznością gleby, rolnicy mogą zmaksymalizować efektywność wykorzystania składników odżywczych i wody oraz poprawić wydajność rolnictwa. Testowanie gleby jest pierwszym krokiem w kierunku właściwego zarządzania żyznością gleby. Badania gleby dostarczają cennych informacji i pomagają poprawić stan zdrowia gleby.
3. Minimalizacja wydatków na nawozy
Zredukujesz koszty, jeśli poznasz zasobność gleby w składniki pokarmowe i odpowiednio dostosujesz nawożenie. Ponadto, nawozy nieorganiczne oraz składniki odżywcze – takie jak fosfor i potas – są ograniczonymi zasobami. Ich ceny rosną z biegiem lat, a ponieważ tendencja ta ma się utrzymać, sensowne jest, aby dostosować się teraz do nieuniknionych zmian.
4. Unikanie nadmiernego nawożenia
Stosowanie nawozu bez znajomości rzeczywistych potrzeb żywieniowych gleby może prowadzić do nadmiernego nawożenia. Testując glebę i otrzymując zalecenia dotyczące nawożenia, można uniknąć stosowania nadmiernej ilości nawozu, która może powodować problemy z uprawą. Jest to lepsze dla Twoich upraw i środowiska. Nieodpowiednie nawożenie może również prowadzić do wypłukiwania składników odżywczych, zanieczyszczenia wody i nieodwracalnych szkód w otaczającym życiu wodnym.
5. Unikanie degradacji gleby
Degradacja gleby jest zagrożeniem dla każdego rolnika. Szacuje się, że każdego roku z powodu erozji, która jest wynikiem niezrównoważonego gospodarowania glebą, traci się 24 miliardy ton żyznej gleby. Prawidłowe gospodarowanie glebą jest gwarantowane przez testy gleby, a następnie zastosowanie odpowiednich nawozów we właściwym momencie. Oprócz unikania ryzyka degradacji gleby, jest to bardziej efektywna i interesująca finansowo praktyka. Ponadto rekultywacja gleby jest trudnym, kosztownym i czasochłonnym procesem.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skanera?
Skontaktuj się z nami już dziś!