Związek między celami zrównoważonego rozwoju, a żyznością gleby
W temacie zdrowia gleby, często przyjmuje się, że cele zrównoważonego rozwoju i innowacyjne rozwiązania mogą bezpośrednio przyczynić się do większej żyzności gleby i jej zdrowia. A ponieważ zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, rolnictwo stoi w obliczu poważnej reakcji opinii publicznej na zmniejszenie emisji i osiągnięcie zerowej emisji netto.
Chociaż wiele osób wciąż uważa, że kierunek zrównoważonego rozwoju jest „kolejnym ograniczeniem”, zwłaszcza, patrząc przez pryzmat tego, że ostatnie lata i tak są niezwykle trudne dla rolników, to zmiana ta może przynieść znaczące korzyści pod względem rentowności gospodarstw. Rozwój w kierunku zrównoważonego rolnictwa może pomóc w zmniejszeniu potrzeb nawozowych i znacznie wzmocnić odporność gleb uprawnych na degradacje.
Jakie są Cele Zrównoważonego Rozwoju?
Zmiana klimatu szybko staje się coraz większym zagrożeniem w naszych społeczeństwie, prowadząc do wielu potencjalnych komplikacji i niebezpieczeństw. Mając to na uwadze, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2015 r. przyjęło 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR), które mają zapoczątkować zmianę klimatu na lepsze.
Cele Zrównoważonego Rozwoju w szczególności mają na celu ograniczenie procesu globalnego ocieplenia. Mamy nadzieję, że CZR zostaną w pełni zintegrowane i przyniosą zmiany do 2030 r.; w związku z tym, że w tym momencie zostało zaledwie siedem lat, z pewnością nadszedł czas, aby rozpocząć integrację celów zrównoważonego rozwoju z perspektywy gospodarstwa rolnego.
Jak cele zrównoważonego rozwoju mogą wspierać zdrowie i płodność gleby?
Cechą godną uwagi celów zrównoważonego rozwoju jest to, że są one bezpośrednio związane ze zdrowiem gleby. Rzeczywiście, jak Lal i in. (2021) wyjaśnili cele zrównoważonego rozwoju mają na celu osiągnięcie poziom 75% zdrowych gleb do 2030 r. – a to może zapewnić wiele potencjalnych korzyści dla produktywności w gospodarstwie.
Cele, które są najbliżej związane ze zdrowiem gleby i celami zrównoważonego rozwoju, to:
Cel 2: Wyeliminowanie głodu
– aby położyć kres głodowi, większe bezpieczeństwo żywnościowe zapewni kompleksowość. Jednak poprawa zdrowia gleby w celu zwiększenia produktywności jest niezbędna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na około 95% całkowitego spożycia żywności.
Cel 3: Dobre zdrowie i dobre samopoczucie
– Aby poprawić zdrowie i samopoczucie, ważne może być zwiększenie produktywności gleby w celu zwiększenia produkcji zdrowej i pożywnej żywności. Co więcej, ponieważ gleba decyduje o ostatecznym poziomie składników odżywczych w plonie, promowanie większej zasobności gleby w składniki odżywcze w glebie może okazać się cenne.
Cel 13: Działania na rzecz klimatu
– Jak już nakreśliliśmy, promowanie zdrowia gleby w celu zmniejszenia nakładów, zminimalizowania wypłukiwania i wymywania składników odżywczych oraz promowanie sekwestracji dwutlenku węgla ma kluczowe znaczenie.
Cel 15: Zmniejszenie pustynnienia gleb
Nic dziwnego, że cel 15 to ograniczenie pustynnienia i promowanie odtwarzania zdegradowanych gleb, gdyż jest on bezpośrednio związany ze zdrowiem gleby. Zdrowie gleby wymaga dobrej struktury gleby, wilgotności i zawartości minerałów; W związku z tym dobre praktyki rolne stosowane w gospodarstwach rolnych, muszą być szeroko promowane, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju i zminimalizować nasz wpływ na środowisko.
Powyższe cztery cele po wprowadzeniu w życie, w szczególności ograniczyłyby negatywny wpływ rolnictwa na środowisko, przy jednoczesnym dostarczaniu wysokiej jakości żywności zarówno dla lokalnej, jak i szerokiej bazy konsumentów.
Co wpływa na zdrowie gleby?
W wielu przypadkach nowoczesne metodologie produkcyjne skupiają się w dużej mierze na nawożeniu gleby w celu osiągnięcia większej produktywności i tempa wzrostu upraw, szczególnie przy użyciu nawozów azotowych. Jednak często bardzo niewiele uwagi poświęca się ogólnemu zdrowiu gleby, co może wpływać na zrównoważony rozwój wielu nowoczesnych gospodarstw.
Ocena stanu gleby jest często subiektywna i zależy od ogólnych celów. Jednak Liptzin i in. (2022)[1] stwierdzili silną korelację między poziomem węgla organicznego w glebie a ogólnym stanem gleby, w tym wskaźnikami biologicznymi, takimi jak aktywność drobnoustrojów w glebie.
Oprócz aktywności mikrobiologicznej na naturalny stan gleby wskazuje również ogólna struktura gleby. Zdrowe gleby powinny mieć odpowiednio grubą warstwę wierzchniej warstwy gleby, aby wspierać nie tylko strukturę korzeni i zdrowie korzeni, ale także zapewnić ograniczenie odpływu i wymywania składników odżywczych [2]. Ponadto gleby o słabej strukturze gleby mogą być mniej skuteczne w magazynowaniu węgla z atmosfery[3].
Jak cele zrównoważonego rozwoju wspierają zdrowie gleby?
Cele zrównoważonego rozwoju są bezpośrednio dedykowane zdrowiu gleby, w szczególności mikrobiomowi gleby i przeciwdziałaniu degradacji gleb. Jeśli chodzi o mikrobiom gleby i ogólną różnorodność zdrowia gleby, Misra et al. (2017) [4] wyjaśniają, że „różnorodność mikrobiomu gleby wpływa na produktywność i dynamikę społeczności poprzez promocję wzrostu roślin, produkcję i modyfikację fitohormonów oraz pozyskiwanie składników odżywczych”. Co więcej, podczas gdy rośliny mają bezpośredni wpływ na ich specyficzny mikrobiom[5], tworzenie zdrowszych struktur gleby może pomóc w zwiększeniu wzrostu upraw. [6]
Cele zrównoważonego rozwoju mają na celu promowanie ogólnej żyzności gleby, co z kolei może zapewnić znaczne korzyści zarówno dla ruchu na rzecz zmiany klimatu, jak i bezpośrednio dla rolników. Jakość gleby bezpośrednio wpływa na ogólną produkcję roślinną; co więcej, koncepcja bezpieczeństwa gleby również przyczynia się do tego, określając możliwe do opanowania właściwości zdrowia i struktury gleby.
W jaki sposób rozwiązania do badania gleby mogą pomóc we wspieraniu celów zrównoważonego rozwoju?
W celu redukcji emisji dwutlenku węgla ze źródeł rolniczych, jedną z opcji jest przyjęcie Celów Zrównoważonego Rozwoju, aby przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych. Dostępność składników odżywczych i doskonałe zarządzanie glebą okażą się kluczowe dla ogólnego osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Jednak aby osiągnąć ogólne cele w zakresie zmian klimatu, przemysł rolny musi również wziąć pod uwagę wiele innych czynników, takich jak przechowywanie i transport plonów, uzdatnianie wody, zarządzanie bioróżnorodnością i tym podobne.
Wraz z rosnącą presją na włączenie Celów Zrównoważonego Rozwoju do przemysłu rolnego, coraz większa liczba producentów rolnych zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć na zdrowie gleby. Rzeczywiście, w wielu przypadkach stan gleby może się radykalnie poprawić dzięki wprowadzeniu prostych zmian w celu zrównoważenia niebezpieczeństw związanych ze zmianą klimatu, która szybko staje się coraz bardziej powszechna. A biorąc pod uwagę, że ceny nawożenia w dzisiejszych czasach są ogromne, rzadko kiedy jest lepszy czas, aby wejść na pokład z celami zrównoważonego rozwoju i zacząć coś zmieniać w gospodarstwach.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach AgroCares? Prosimy o kontakt z naszym zespołem!
Źródła:
[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0038071722001651
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7116140/
[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167880918302548
[4] https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-981-10-5708-3_14.
[5] https://www.aries-dtp.ac.uk/studentships/increasing-agricultural-crop-productivity-through-the-selective-modification-of-the-soil-microbiome/
[6] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fsoil.2022.821589/full